Proč a jak poslouchat podcasty aneb nejlepší způsob jak se ZDARMA vzdělávat

Podcasty jsou skvělý zdroj informací a inspirace, díky kterým se naučíte hromadu věcí v jinak „nudném” čase a ještě se při tom budete bavit. Kdo by se takhle nechtěl učit? Vzdělávání nemusí být zívačka spojená pouze se školou.

V článku se dozvíte, proč poslouchat podcasty, kde a jak je najít, jaké aplikace se vám budou hodit a dostanete od nás pár tipů na ty nejzajímavější pořady. Tak pojďme na to!

Co že jsou ty podcasty?

Podcast je vlastně rádiový pořad, který může kdokoliv nahrát na internet. Vy si jej můžete stáhnout do svého telefonu nebo počítače a poslouchat kdykoliv a kdekoliv.

Většinou vychází pravidelně, podobně jako seriály. Stačí si stáhnout aplikaci, nastavit si odběr a nová epizoda se vám vždy ukáže nebo rovnou stáhne. O aplikacích si povíme více za chvíli. Ale nejdřív…

Proč podcasty poslouchat?

Důvodů je hned několik, tak si to vezmeme postupně:

  • Jsou skvělý zdroj informací a vzdělání.
    Podcasty jsou často dělané formou rozhovoru se zajímavými osobnostmi z nejrůznějších oborů. Můžete tak třeba nahlédnout do světa špičkových sportovců, úspěšných podnikatelů nebo se dozvědět osobní příběh bezdomovce. Ti často odhalí informace o tom, co stojí za jejich úspěchy a neúspěchy, kde oni získali informace nebo jaké cenné rady dostali, které je nasměrovali k tomu, co dělají dnes. A to jsou věci, které vás nikdo ve škole nenaučí.
  • Vyplní vám čas, ve kterém byste jinak nedělali nic užitečného.
    Jedete do školy nebo do práce? Uklízíte? Čekáte na tramvaj? Ve sluchátkách vám určitě stále dokola hraje ten stejný playlist, nebo mastíte nějakou náhodnou hru, aby cesta rychleji utekla. Co tenhle čas využít jinak a místo zabíjení času si pustit inspirativní epizodu podcastu? Kdo ví, třeba jednou o téhle cestě do školy budete vyprávět v rozhovoru s vámi, protože tenkrát vás ta epizoda podcastu nakopla k tomu si jít za svými sny.
  • Zlepšíte si angličtinu.
    Nebojte se pustit do zahraničních podcastů. Je jich mnohem více a často na mnohem zajímavější témata než u nás v ČR. Posloucháním podcastu v angličtině se vám jazyk zaryje pod kůži způsobem, jakým vám to žádný učitel nevysvětlí. Rozšíříte si slovní zásobu a porozumět komukoliv pro vás bude časem hračka.

Kde a jak podcasty poslouchat?

Pro iPhony i telefony s Androidem existuje několik možností. A pokud jste ještě nezahodili telefon s Windowsama, možnosti jsou i pro vás.

  • Ve svém iPhonu nebo iPadu už máte aplikaci Podcasty, která vám úplně v pohodě stačí. Kdyby vám nevyhovovala, stáhněte si aplikaci Overcast. Pokud máte Maca, najdete sekci Podcasty přímo v iTunes.
  • Na telefonu s Androidem můžete využít třeba Pocket Casts (appka dostupná i pro iPhony a Windows telefony), Player FM a Google má i svou vlastní appku kreativně nazvanou Google Podcasts.
  • Hodně podcastů najdete i na Spotify, YouTube nebo na Soundcloudu.

Aplikace stačí stáhnout, nainstalovat a vybrat si pořady, které chcete poslouchat.

Nejzajímavější podcasty a epizody

I přesto, že vám sem dáme seznam nejrůznějších podcastů, tak určitě není nutné poslouchat všechny. Tolik času nemají ani důchodci. Začněte s výběrem max. 3-5 podcastů, kde si dáte za cíl si poslechnout alespoň 5 epizod od každého. Ne každá vás totiž zaujme a bylo by škoda zahodit skvělý podcast kvůli jedné epizodě na vám vzdálené téma.

Časem samozřejmě můžete podcasty libovolně přidávat, ale nejdůležitější je začít menším soustem a až se váš apetit po podcastech rozroste, zvládnete určitě větší dlabanec.

Podcasty v češtině

V česku podcasty teprve nabírají obrátky, tak vám doporučujeme začít s tímhle seznamem. Pokud by vám to nestačilo, doporučujeme zabrousit na průběžně aktualizovaný web České podcasty.

Podcasty v angličtině

České podcasty vás nejčastěji naučí o podnikání a dalších odborných tématech. V zahraničí si ale můžete vybrat podcast i z oblastí jako je cestování, kreativita, věda, historie, cizí jazyky, kriminalistika, politika, seberozvoj, finance a mnoho dalších.

Témata ale nejsou všechno, často jsou podcasty dělané zábavnou formou a vy se můžete nachytat, jak hltáte epizodu o něčem, co vás ve škole brutálně nebavilo. Třeba to i konečně pochopíte a příští písemka bude za jedna.

Matouš, který zvládá podcasty poslouchat i několik hodin denně, pro vás má ještě mnohem více tipů, stačí zabrousit na jeho článek Proč a jak se vzdělávat na Travel Bibli.

Co teď?

Pusťte si některý z rozhovorů ze série LeapMakers, třeba ten s bloggerkou a zakladatelkou projektu Za normální holky Kristýnou Dolejšovou.

2019-01-13T07:29:16+00:00 Leden 13th, 2019|Inspirace a myšlenky, Učení|